8 Kasım 2009

19 Mayıs

19 Mayıs 1919

-Yav bırak Mustafa abi yaa, sen mi kurtarıcan memleketi Allah aşkına!

- Ama işgal zırhlıları...

- Boşver şimdi sen işgal zırhlılarını filan.... Gün gelir, memleketin malını mülkünü tapusuyla İngiliz'e satar bunlar.

- Yok canım!

- Yeminle söylüyorum, İngiliz vatandaşı bakan bile getirip koyarlarsa şaşma.

- Ama ahval ve şerait...

- Güzel abim yaranamazsın. .. Bak şimdi binicez bu dandik gemiye, taaa Samsun'a gidicez, savaş, boğuş, kendimizi paralayacağız, diyelim becerdik, devrim mevrim, anlata anlata dilinde tüy bitecek, sonra sen kahırdan ölücen, önce biraz ağlıycaklar , sonra gene "Son Osmanlı Padişahı" diye pankart açacaklar, mezarında dönücen.

- Saltanat kalsın diyosun yani...

- Alışmadık kıçta don durmaz abi, egemenlik megemenlik vereceğine, iki çuval kömür ver, daha iyi... Aha buraya yazıyorum, açlıktan nefesleri kokarken padişahlarına saltanat uçakları alırlar, bu gemiyi de jilet yaparlar, söylemedi deme.

- Efkarlandım be...

- Yakma o cigarayı gözünü seveyim, yarın öbür gün belgesel yaparlar, keş gibi gösterirler seni haberin olsun.

- Hal çaresi nedir peki?

- Al padişahın kızını, yırtalım.

- Millet ne olacak?

- Onlar da ulemaya sorsun artık ne olacaklarını, bize ne, kendi düşen ağlamaz.

- Laik olmasınlar mı, birey olmasınlar mı , kendi lisanları olmasın mı, şıhlara şeyhlere mi bırakalım kaderlerini?

- Bak ne güzel söylüyorsun, kader der geçerler, takalım takkemizi bakalım dalgamıza, iş çıkarma başımıza...

- İyi de, yazık olmaz mı?

- Asıl bu yaptığını yaparsan yazık olur... Bazıları sana inanacak, etkilenecek, senin fikirlerini yaşatmaya kalkacak, hayatları kayacak, evleri basılacak, içeri tıkılacaklar, kimine saçını örtmediği için fahişe diyecekler, kimine milletin malını Arap'a satmayın dediği için komünist diyecekler, kimine Ne Mutlu Türküm Diyene dediği için faşist diyecekler, darbeci diyecekler.. . Yorma ahaliyi, kula kulluk edelim, rahat edelim.

- Yok arkadaş, ben bi deniycem.

- E sen bilirsin abi..

Yılmaz ÖZDİL

5 yorum:

Eren Bircan dedi ki...

tek kelime ile mükemmel!

Yağız Gönüler dedi ki...

Atatürk, samsun'a dandik bir gemiyle değil, zamanın en lüks gemisiyle gitmiştir. okul kitaplarında kalmış yılmaz özdil. biraz kitap karıştırmalı acilen. Ayrıca anadoludaki kongreleri bireysel liderliğiyle değil, son padişah Vahdeddin'in onu ordu müfettişi olarak anadoluya atamasıyla gerçekleştirmiştir.

Yılmaz Özdil'e kitap tavsiyesi:
Metin Hülagü - Son imparator Vahdeddin

Ömer dedi ki...

Yazinin neyi amacladigi gayet net ve basarili olusu da suphesiz. O yuzden o tur detaylarin cok onemli oldugunu dusunmuyorum. (Onemlilerse bile su yazida yer alislari itibariyle onemli degiller)

Temur dedi ki...

23-38 arasını Asr-ı saadet öncesi İmparatorluk dönemini karanlık çağ gören resmi ideolojinin eğitim sisteminin her şeyine inanan adam böyle yazar başka ne yazacak. Space bar ile köşe yazır resmen adam.

Kartal Bafiler dedi ki...

Atatürk, samsun'a dandik bir gemiyle değil, zamanın en lüks gemisiyle gitmiştir. Ayrıca anadoludaki kongreleri bireysel liderliğiyle değil, son padişah Vahdeddin'in onu ordu müfettişi olarak anadoluya atamasıyla gerçekleştirmiştir.

Bu yüzden Atatürk'ün bu ülkeye kazandırdıkları bir anlam ifade etmez,konunuz özünden bu iki detayla sıyrılıp bel altından fena geçirilir.Kabullenilemez !